Egzekucja komornicza jest ostatnim etapem windykacji długów. To procedura prawna, której celem jest spełnienie przez dłużnika świadczenia na rzecz wierzyciela. Realizowana jest przez komornika sądowego, będącego urzędnikiem publicznym. W Polsce regulacje dotyczące egzekucji komorniczej są określone w Kodeksie postępowania cywilnego oraz w ustawie o komornikach sądowych. W poniższym artykule przedstawimy, jak działa procedura komornicza. Zachęcamy do lektury.
Egzekucja komornicza – na czym polega?
Egzekucja komornicza dotyczy różnych form majątku dłużnika, np. środków finansowych na koncie, wynagrodzenia za pracę, ruchomości, nieruchomości, itp. Wierzyciel może złożyć wniosek o egzekucję w momencie, gdy otrzyma orzeczenie sądowe, które nakazuje dłużnikowi spłatę zobowiązań. Dłużnik ma natomiast prawo do obrony przed sądem. Może kwestionować wysokość długu, przedstawiać dowody w sprawie oraz wnioskować o rozłożenie długu na raty. Sąd rozpatruje sprawę na podstawie przedstawionych dowodów i wydaje stosowne orzeczenie. Po jego uprawomocnieniu, jeśli dłużnik nadal nie ureguluje długu, wierzyciel może przystąpić do dalszych kroków w postępowaniu egzekucyjnym i złożyć wniosek o wszczęcie egzekucji do komornika sądowego.
We wniosku muszą się znaleźć podstawowe informacje dotyczące dłużnika, takie jak: dane osobowe, adres zamieszkania czy informacje o tytule wykonawczym. Wierzyciel ma prawo wskazać, jakie elementy majątku dłużnika mają zostać zajęte. Komornik rozpoczyna swoje działania na podstawie tego wniosku, a jego zadaniem jest doprowadzenie do wyegzekwowania należności na rzecz wierzyciela.
Zajęcie majątku dłużnika
Egzekucja najczęściej dotyczy środków pieniężnych, które zgromadzone są na koncie dłużnika. Warto jednak pamiętać, że komornik zawsze działa zgodnie z prawem i nie może zająć, np. całego wynagrodzenia. Musi pozostawić dłużnikowi kwotę, która pozwoli mu na pokrycie podstawowych potrzeb życiowych. W przypadku zajęcia ruchomości, takich jak samochody, komornik może przeprowadzić ich licytację publiczną, a uzyskane środki przekazać wierzycielowi. Z kolei w przypadku nieruchomości, komornik dokonuje wpisu do księgi wieczystej i informuje o możliwości sprzedaży nieruchomości na drodze licytacji.
Postępowanie egzekucyjne – prawa dłużnika
W trakcie trwania postępowania egzekucyjnego dłużnik może skorzystać z szeregu praw. Poniżej wyróżniamy najważniejsze.
- Dłużnik ma prawo złożyć skargę na komornika, jeżeli uzna, że działania prowadzone przez urzędnika są niezgodne z prawem lub też w nadmierny sposób go obciążają.
- Dłużnik ma prawo do ochrony określonej części swojego majątku. Zajęciu nie może podlec, np. wynagrodzenie minimalne, które niezbędne jest przeżycia.
- Dłużnik może negocjować z wierzycielem warunków spłaty.
Podsumowanie
Postępowanie egzekucyjne kończy się w momencie, gdy dług zostanie całkowicie spłacony lub kiedy egzekucja okaże się bezskuteczna, co oznacza, że komornik nie zdołał znaleźć majątku, z którego można by wyegzekwować należności. Wierzyciel może wówczas podjąć inne kroki prawne, np. złożyć wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika. Warto jednak pamiętać, że egzekucja komornicza nie zawsze oznacza całkowitą utratę majątku – dłużnik ma szereg praw, które mają na celu ochronę przed nadmiernym obciążeniem.