🏠 ul. Pocztowa 7/6, 41 - 600 Świętochłowice

ING Bank Śląski SA O. w Bytomiu 08 1050 1230 1000 0092 3904 9928

Prawa i obowiązki dłużnika w postępowaniu egzekucyjnym

Postępowanie egzekucyjne to rodzaj sądowego postępowania cywilnego, mający na celu przymusowe wykonanie zobowiązań, które dłużnik nie spełnił dobrowolnie. Dotyczy ono często m.in. spłaty długu pieniężnego, zwrotu rzeczy lub wykonania określonego świadczenia. W toku takiego postępowania dłużnik, mimo swojej trudnej sytuacji, ma zarówno prawa, jak i obowiązki, które muszą być przestrzegane. Znajomość tych praw umożliwia skuteczną ochronę swoich interesów, a obowiązki stanowią wytyczne, których przestrzeganie jest niezbędne dla prawidłowego przebiegu postępowania. W poniższym artykule omówimy najważniejsze prawa i obowiązki dłużnika. Zachęcamy do lektury.

Prawa dłużnika

Jakie prawa ma dłużnik? Poniżej omawiamy najważniejsze z nich.

  • Prawo do informacji

Dłużnik ma prawo być informowany o każdym etapie postępowania egzekucyjnego. Komornik jest zobowiązany do udzielenia wyczerpujących informacji dotyczących prowadzonego postępowania, wysokości należności, czynności egzekucyjnych oraz przewidywanych działań.

  • Prawo do żądania wyjaśnień

Dłużnik ma prawo do uzyskania szczegółowych wyjaśnień od organu egzekucyjnego. Może żądać precyzyjnych informacji na temat podstaw prawnych, wysokości roszczeń czy działań podejmowanych przez komornika.

  • Prawo do korzystania z profesjonalnej pomocy prawnej

W toku postępowania egzekucyjnego dłużnik ma pełne prawo skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego.

  • Prawo do ochrony dobrego imienia

Dłużnik ma prawo do ochrony swojego dobrego imienia oraz godności w trakcie postępowania egzekucyjnego. Komornik jest zobowiązany do działania zgodnie z przepisami prawa, zachowując szacunek i dbając o to, aby działania nie naruszały dobrego imienia dłużnika.

Obowiązki dłużnika

Do czego zobowiązany jest dłużnik? Przedstawiamy kilka, najważniejszych jego obowiązków.

  • Spełnienie świadczenia

Podstawowym obowiązkiem dłużnika jest spełnienie świadczenia będącego przedmiotem egzekucji. Do świadczenia można zaliczyć: spłatę długu, wydanie rzeczy czy wykonanie określonego działania. Realizacja zobowiązania w sposób dobrowolny lub przymusowy kończy postępowanie egzekucyjne.

  • Akceptacja egzekucji sądowej

Dłużnik musi zaakceptować czynności, takie jak zajęcie majątku, zajęcie wynagrodzenia czy przeszukanie, w określonych przypadkach. W ramach egzekucji działania komornika muszą być wykonywane zgodne z przepisami prawa i przebiegać w ramach określonych procedur.

  • Udzielanie komornikowi wyjaśnień

Dłużnik jest zobowiązany do udzielania wyjaśnień komornikowi w zakresie posiadanych składników majątku, źródeł dochodów, stanu prawnego zobowiązań oraz wszelkich informacji mających wpływ na przebieg egzekucji.

  • Stawianie się na wezwanie komornika

Jeśli dłużnik otrzyma wezwanie od komornika, ma obowiązek stawić się w określonym terminie i miejscu. Niestawienie się na wezwanie może skutkować dodatkowymi konsekwencjami prawnymi.

Podsumowanie

W toku postępowania egzekucyjnego dłużnik ma zarówno obowiązki, które musi wypełnić, jak i pewne prawa, których musi przestrzegać m.in. komornik. Wśród popularnych obowiązków warto wymienić, m.in.: spełnienie świadczenia oraz akceptację egzekucji sądowej. Dłużnik ma również prawo do informacji, ochrony dobrego imienia czy ochrony prawnej.

Opublikuj:

Pozostałe wpisy