🏠 ul. Pocztowa 7/6, 41 - 600 Świętochłowice

ING Bank Śląski SA O. w Bytomiu 08 1050 1230 1000 0092 3904 9928

Ugoda z komornikiem – czy to możliwe i jak ją osiągnąć?

Egzekucja komornicza jest budzi u wielu osób niepokój, gdyż znacząco ogranicza ona dłużnikowi możliwość rozporządzania własnym majątkiem. Z tego względu, wielu dłużników zastanawia się, czy istnieje możliwość, aby nawiązać ugodę z komornikiem, która umożliwiłaby spłatę zadłużenia na bardziej dogodnych warunkach i jednocześnie zminimalizowałaby skutki egzekucji. W poniższym artykule omówimy, czym jest ugoda z komornikiem sądowym i czy jest w ogóle możliwa. Zapraszamy!

Jak działa komornik?

Postępowanie egzekucyjne nie rozpoczyna się automatycznie. Aby doszło do skutku, wierzyciel musi złożyć wniosek o przeprowadzenie egzekucji. Dopiero po jego otrzymaniu komornik podejmuje działania, mające na celu odzyskanie należności. Jednym słowem komornik działa na zlecenie wierzyciela, który posiada tytuł wykonawczy, czyli prawomocne orzeczenie sądu.

Podstawowym zadaniem komornika jest egzekwowanie długów. Może to robić poprzez zajęcie różnych składników majątku dłużnika. Do najczęstszych rodzajów egzekucji można zaliczyć m.in.: egzekucję z konta bankowego, wynagrodzenia za pracę, emerytury lub renty. Komornik ma również prawo zająć ruchomości, nieruchomości oraz inne wartościowe aktywa należące do dłużnika.

Działania komornika opierają się na przepisach prawa i muszą być zgodne z obowiązującymi procedurami. Dłużnik ma prawo do informacji o prowadzonym postępowaniu i może składać stosowne wnioski, jeśli zachodzą ku temu podstawy prawne.

Ugoda z komornikiem – czy jest możliwa?

Należy pamiętać, że komornik nie jest stroną postępowania egzekucyjnego. Jego zadaniem jest wyłącznie wykonywanie czynności zgodnych z obowiązującymi przepisami prawa. Postępowanie egzekucyjne prowadzone jest na wniosek wierzyciela, który posiada tytuł wykonawczy. To wierzyciel decyduje o zakresie działań komornika i może wnioskować o ich ograniczenie lub umorzenie.

Z prawnego punktu widzenia ugoda z komornikiem nie jest możliwa. Komornik nie posiada uprawnień do zawierania porozumień dotyczących długu. Każda decyzja w tym zakresie należy do wierzyciela. Jeśli wierzyciel zgodzi się na ugodę, postępowanie egzekucyjne może zostać wstrzymane lub zakończone na określonych warunkach. Dłużnik powinien więc kontaktować się bezpośrednio z wierzycielem, jeśli chce negocjować warunki spłaty zadłużenia.

W praktyce zdarza się, że dłużnicy próbują ustalić z komornikiem sposób spłaty zobowiązania. Nie jest to jednak formalna ugoda, lecz jedynie porozumienie dotyczące technicznej strony egzekucji. Dłużnik może zadeklarować określoną kwotę i terminy wpłat, co w niektórych przypadkach pozwala uniknąć zajęcia kolejnych składników majątku. Nie zmienia to jednak faktu, że komornik nie ma prawa decydować o losie długu.

Podsumowanie

Zgodnie z prawem nie można zawrzeć ugody z komornikiem, ponieważ nie jest on dysponentem postępowania sądowego, tylko wierzyciel. W formalny sposób dłużnik może zawrzeć umowę wyłącznie z wierzycielem i uzgodnić z nim spłatę swoich należności. W praktyce, niektórzy dłużnicy próbują porozumieć się z komornikiem, co do konkretnej, np. daty spłaty określonej części długu, itp. Należy pamiętać jednak, że gdy wierzyciel nie zaaprobuje próśb dłużnika, będzie on musiał dostosować się do przyjętego w postępowaniu rodzaju egzekucji.

Opublikuj:

Pozostałe wpisy